Hebrejština

Hebrejština, aramejština, latina, runové sady, mystická písma.

Hebrejština

Příspěvekod Avanax » 23 úno 2013, 23:39

Dostupné jen členům!

V případě zájmu mohu domluvit výuku hebrejštiny s rodilým mluvčím. Základy bychom museli absolvovat dle učebnic - používáme učebnice pro "olim chadašim" (nově příchozí), které jsou výtečné. Později bychom se mohli zaměřit na ceremoniální formu nebo námi vyžádané téma.

Procvičování bychom mohli vytvořit samostatně. Jsem studentem Shuva Israel v Aškelonu v Izraeli a mé znalosti na cvičení jistě budou dostačující. Když budu v ČR, není problém se domluvit.

Je třeba alespoň pět pravidelně docházejících lidí.

Cena by byla nízká, ale určili bychom ji až po dohodě. Část by hradilo OLDM.
Avanax

Re: Hebrejština

Příspěvekod Lycan » 26 úno 2013, 20:45

Lákavá nabídka. Ale obávám se rpoblému s tím, že jsem mimo větší města a tudíž docházení na hodiyn pro mě problém. Momentálně studui latinu a to jako samouk a hebrejštinu nebo řečtinu bych volil jako další jazyk. Mohl bys být konkrétnější? Hlavně co se týče způsobu výuky.
Lycan

Příspěvekod Avanax » 26 úno 2013, 23:57

Obávám se, že ze začátku naší činnosti to bude složitější pro všechny mimopražské. Doufám, že nám vydržíte i tak.

Výuka by musela probíhat systematicky v dohodnuté dny. Minimálně dvouhodinovky, od základu psaní, gramatika, vše. Hebrejština se učí trochu jinak, než ostatní jazyky. Není to až tak obtížné, ale musí to "zalézt pod kůži" a je třeba k tomu rodilý mluvčí. Jinak to snad nemá ani smysl. Biblická hebrejština je kapitola sama o sobě, ale pokud se naučíte moderní, není pak problém pochopit i posun zpět k biblické.

Mohl bych učit i bohoslužebné pasáže ze siduru (sfaradim). Učíme takto děti v Izraeli, pomalu ale jistě to do sebe dostávají. Samozřejmě by to byl trochu problém z hlediska vyznání, ale šlo by jen o to pochopit, jak vzniká ceremoniální forma magie a kde má kořeny. V okamžiku, kdy si lidé uvědomí sílu toho zážitku a důležitost společného rituálního procesu, mohli bychom z té cesty uhnout k vlastnímu systému.

Latinu chválím. Stojíme i o výuku latiny. Pokud se naši členové začnou řádně a pravidelně vzdělávat a pochopí, že právě tak naše cesta musí vypadat, přidáme možností více a více.
Avanax

Příspěvekod sbr » 27 úno 2013, 00:51

Já se hlásím, byť moje "základy" jsou asi hodně základní... Najdou-li se nějaké dny pro výuku, do Prahy dojet budu muset zvládnout, mám hebrejštinu momentálně jako prioritu č. 1, maximálně č. 2.

O výuce jsem to slyšel opačně - tedy že biblická hebrejština snadno vede k té moderní, která mi při poslechu stejně přijde jako zpola americká angličtina, ale rád se nechám přesvědčit o opaku...

Prosím jen pak o odkaz, kde dostanu učebnice, s nimiž by se pracovalo. Mám jen Haleluja a Hasafa Haivrit, oboje projeté (kam to až šlo) dle Achabova lamedwaw.org. "Šlo to" v podstatě někam na začátek sloves. Ale i tak mu samozřejmě patří dík, o tom ani potom.
sbr

Příspěvekod Avanax » 27 úno 2013, 01:39

S tou biblickou to je zažité takto jak říkáte, protože se tu normální nevyučuje (spíše nevyučovala). Jediná možnost byla jet podle knih pro teologickou fakultu, a to byla biblická hebrejština. Ale žádná katastrofa.

Kniha Haleluja je fajn, ale pro Židy, kteří si pak v komunitě vysvětlí jak to chodí gramaticky :-). A pozor! Haleluja je aškenazim. Je to již určitý patvar hebrejštiny, což poznáte podle toho, že je tam TAV vyslovován jako S. Což nikdo nechápe proč. Není to ani v čisté moderní hebrejštině, ani v biblické. Ale kdo slyšel mluvit třeba americké chabadníky, tak to je jen nepatrný zlomek hrůz spáchaných na jazyce, který je jinak krásně znělý a ostrý.

Učebnice nedodám :-( Jedině až budu v Izraeli, tak bych je mohl poslat poštou. Balíček stojí 160Kč a knihy jsou docela levné. Alternativně bychom mohli udělat nějakou společnou objednávku přes net za OLDM.

Komu to bude stačit, udělám kopie po pár desítkách stran. Ta učebnice je dost masivní A4 a má dva díly.

Ale nejprve potřebujeme zájemce.
Avanax

Příspěvekod sbr » 27 úno 2013, 03:02

Dobře. Prozatím jsme zjevně 2. :-)
sbr

Příspěvekod Lycan » 27 úno 2013, 16:53

Rád bych také využil této možnosti. Ale jak říkám, problém dojíždění a jeeště pracuji na směny, takže bych nemohl na každou hodinu. S tímto problémem se peru vždy, když se chci něčemu věnovat. Z hebrejštiny znám pouze písmena (znaky) a umím hebrejsky "kabalistický kříž", jež je součástí malého pentagramového rituálu. :-)
Lycan

Příspěvekod Avanax » 28 úno 2013, 02:49

Vše se nějak vyvine k dobru. Mohu zde dát materiály ke studiu a když bude třeba, tak se tomu i věnovat. Dá-li čas.
Samozřejmě to nenahradí hodinu s lektorem.
Avanax

Příspěvekod Karol » 11 bře 2013, 00:14

Také bych se kurzu ráda zúčastnila.
Karol

Příspěvekod Avanax » 11 bře 2013, 13:28

Ideální - když bude půl napůl ženy a muži, odpadne mužské části nezbytné učení se ženského tvaru a jen si ho vyslechnou v podání přítomných studentek.

Rodilého lektora jsme domluvili pro OLDM na 200Kč na hodinu (60min) a osobu, polovinu by si hradili studenti, polovinu OLDM. Takže u dvouhodinovek by si každý zaplatil 200Kč za jednu 120min lekci. Dopředu by se hradilo vždy 5 lekcí. Tedy každého by to přišlo na 1.000Kč každý pátý týden - počítám zatím s výukou jednou týdně.

Bude třeba 5 přihlášených. Další studentku mám již napůl domluvenou.

Myslím, že je to hodně férová nabídka. Třeba v UPLANU, kde jsou dotovány granty ze všech stran, sedí tam plná třída lidí a učí je hebrejštinu ruska, mají cenu 80Kč na osobu a hodinu ;)

Lektor má zázemí své, kousek od metra A, Flora.
Avanax

Další

Zpět na Výuka souvztažných jazyků